Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Mojtín - oficiálna stránka obce

Výrub stromov - ohlásenie

výrub stromu.PDF(211 kB)výrub stromu.PDF

Ako žiadať o povolenie na výrub stromu?

Nejeden občan nášej obce sa už dostal do situácie, keď nevedel, ako riešiť situáciu, keď musí odstrániť starý alebo poškodený strom či krík. Na to, aby ste či už pred obytným panelákom, rodinným domom, či firmou mohli strom vyrúbať, musíte mať povolenie.

Ustanovuje tak zákon o ochrane prírody. Je preto potrebné, aby občan podal, po predchádzajúcom súhlase susedov daného bytového spoločenstva, písomnú žiadosť o vydanie súhlasu na výrub konkrétnej dreviny. V tejto žiadosti je okrem údajov žiadateľa potrebné uviesť aj dôvod podania žiadosti, čiže dôvod, prečo chceme konkrétny strom odstrániť. Pred tým, ako sa pristúpi k výrubu stromu, prihliada sa na druh a zdravotný stav dreviny, rovnako aj funkciu a význam tohto stromu pre životné prostredie a taktiež aj na to, aby sa prípadný výrub uskutočnil v období tzv. vegetačného pokoja (1.október – 31.marec). Po posúdení týchto kritérií sa pristúpi ku konkrétnym ri­ešeniam.

Povolenie na výrub dreviny nemusia občania žiadať v prípade, ak ide o strom s obvodom kmeňa do 40 cm (kmeň sa meria vo výške 130 cm na zemou)- na súkromnom pozemku, ale o výrub stromu na verejnom priestranstve musí žiadateľ žiadosť predložiť na príslušnom odbore mestského úradu. Žiadosť nie je potrebná ani pri výrube porastu s výmerou do 10m2, takisto pri oreze ovocných drevín alebo pri bezprostrednom ohrození zdravia alebo života človeka, alebo značnej škody na majetku. Ak už strom žiadateľ za spoločenstvo bytov odstráni, je potrebné, aby sa uskutočnila primeraná náhradná výsadba na vopred určenom mieste, o ktorú požiada občan, ktorý podal návrh na výrub stromu.
 


 

webygroup

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

020 72 Mojtín 242
telefón : 042/4711692
fax : 042/4711692
Email : obecmojtin@obecmojtin.sk


3165280

Úvodná stránka