Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Mojtín - oficiálna stránka obce

Mojtínska jaskyňa

Ojedinelý kostol v jaskyni

socha Sedembolestnej   Učupená dedinka medzi nádherou Strážovských vrchov ukrývala svoje pôvodné obyvateľstvo už od roku 1363.

Neďaleká dedina Podskalie s farským kostolom sv.Martina až do roku 1788 je pre Mojtín farnosťou, kde Mojtinári boli pokrstení, navštevovali tu bohoslužby, sobášili sa, taktiež boli pri kostole i pochovávaní. Filiálka podskalskej farnosti Pružina sa stáva v roku 1788 samostatnou farnosťou s farským kostolom sv. Žofie - vdovy. Preto sa v tomto roku stáva Mojtín filiálkou pružinskej farnosti.

Rodoľub Štefan Závodník prichádza do farnostu Pružina 8.12.1850, teda stáva sa farárom i pre salašnícku obec Mojtín, kde v tom čase žije 515 katolíkov a 6 Židov. Obyvatelia Mojtína museli prekonávať obtiažnu cestu do Pružiny ku svojmu farskému kostolu cez poľný chodník lesom. Kronikári udávajú, že to bolo 3200 mužských krokov, čo trvalo skoro 2 hodiny.

Preto si zaumienil pán farár Závodník, že na Mojtíne vybuduje školu, faru i kostol.  K tomu účelu dáva v roku 1854 na Mojtíne postaviť kríž, kde bude neskôr stáť nový kostol.

Z Mojtína pochádza najstarší vojak sveta Ladislav Gábriš - Škultéty. narodený 27.06.1738, ktorý ako husár v službách cisárskeho zástavníka prežil 81 rokov. 

Na jeho pamiatku je v roku 1855 pri kostole v Pružine postavený obelisk, pri ktorom objasnil vdp. Štefan Závodník túžbu vytvorenia farnosti na Mojtíne so školou, farou a kostolom. Pri príležitosti "posviacky" bola na toto dielo urobená zbierka, ktorá činila 800 zlatých. Kňaz Závodník neustále hľadal možnosti, ako uľahčiť Mojtínčanom praktizovanie viery, aby nemuseli tak ďaleko chodiť do kostola na bohoslužby, ale radšej aby on prichádzal za nimi. Preto sa mu zdalo vhodné miesto jaskyne na tieto účely.

 Cituje z kroniky spisovateľa Jána Martiša: 

"Aby pán farár Štefan Závodník uľahčil Mojtínčanom v dochádzke na náboženské obrady do Pružiny, rozhodol sa v roku 1855 vysvätiť jaskyňu v Zraze ( nad mlynom Jancu), kde potom dal posvätiť kamenný oltár, dvoch sadrových anjelikov, priniesol aj sadrovú sochu Sedembolestnej a 4 obrazy svätcov. Je to veľká jaskyňa, môže pojať 300 až 400 ľudí. Mojtínčania sa tu schádzali na všetky obrady , ktoré vykonával sám kňaz Závodník (do jaskyne dochádzal z Pružiny na osedlanom koni).Jaskyňa proste slúžila za kostol - celkom výnimočný prípad v našich cirkevných dejinách Slovenska." 

 Mojtín - vstup do jaskyneJaskyňa v Zraze slúžila za kostol až do posvätenia cirkevnej školy v roku 1860, Teda tento prírodný kostol slúžil celých 5 rokov Mojtinárom a okoliu. Toto miesto skalného chrámu počas druhej svetovej vojny bolo útočiskom a úkrytom rodín z Mojtína  v počte 200 osôb, i viac.

V roku 2005 Spolok sv. Vincenta de Paul na Slovensku, miestna Konferencia Lurdskej Panny Márie  na Mojtíne sprístupnila a obnovila cestu do tohto jaskynného kostola a va jaskyni postavila sochu sv. Jozefa, patróna Cirkvi i robotníkov ako pamätník k 150. výročiu od posvätenia tejto jaskyne na priestory kostola ako ojedinelý jav na Slovensku. Nech sa toto miesto obnoví na obdiv Božej krásy a tajomná prítomnosť Boha i na tomto mieste nech preniká každého, kto ru v pokoji prichádza.

 

Spracované podľa archívnych materiálov p. Mgr.  Miroslavom Martišom, CM, kňazom misionárom, rodákom z Mojtína. 


 

Májová priepastná jaskyňa

Májová priepastná jaskyňa - Sutový dóm, jaskyniari

Májová priepastná jaskyňa - Sutový dóm

Májová priepastná jaskyňa - Sutový dóm, kvaplová výzdoba

Májová priepastná jaskyňa - Sutový dóm

Májová priepastná jaskyňa - Sutový dóm-kvaplová výzdoba

Májová priepastná jaskyňa - Sutový dóm

Sutový dóm - Sintrova záclona

Sutový dóm - Sintrova záclona

Sutový dóm - Sintrova záclona

Sutový dóm - Sintrova záclona

Májová priepastná jaskyňa - Sutový dóm, jaskyniari vystupujú po rebríku

Májová priepastná jaskyňa - Sutový dóm


webygroup

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

020 72 Mojtín 242
telefón : 042/4711692
fax : 042/4711692
Email : obecmojtin@obecmojtin.sk


3083704

Úvodná stránka