Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Mojtín - oficiálna stránka obce

História

Obec sa prvýkrát spomína v roku 1364 ako Moite, z roku 1397 je známy názov Mahtyn, ďalej boli zaznamenané tiež názvy ako Moythin, Moyczin a v roku 1472 už aj teraz aktuálny Mojtin. Mojtín patril panstvu Košeca, zemanom Ladeckým. V 16. - 17. storočí sa obec nespomína, pravdepodobne bola opustená a znovuosídlená až v 18.storočí. Väčšina obyvateľov sa venovala poľnohospodárstvu, časť sa zaoberala výrobou dreveného uhlia, ako o tom svedčí názov zaniknutej časti obce - Uhliská. Roku 1828 mala 57 domov a 562 obyvateľov zaoberajúcich sa poľnohospodárstvom. Z Mojtína pochádza známy "cisársky večný vojak" Ladislav Škultéty-Gábriš, ktorý celé desaťročia bojoval v armáde habsburských panovnikov. Z kultúrnych pamiatok pútajú pozornosť zvyšky ľudovej zrubovej architektúry a neskoroklasicistický kostol Sv. Cyrila a Metoda postavený v roku 1863. V jeho interiéri sa nachádza oltárny obraz Sv. Cyrila a Metoda a obraz Immaculaty od významného slovenského maliara 19. storočia - Jozefa Božetecha Klemensa. V budove fary visí od toho istého autora obraz najzaujímavejšieho mojtínskeho rodáka - "cisárskeho večného vojaka" Ladislava Gabriša Škultétyho /1738 - 1831/. Ladislav Gabriš Škultéty od svojho trinásteho roku slúžil osemdesiat rokov v službách štyroch cisárov. Prežil 22 vojen na 256 bojiskách a vojenská história ho pokladá za najstaršieho vojaka sveta. Bojoval dvanásťkrát proti Francúzom, sedemkrát proti Prusom, dvakrát proti Turkom a raz proti ruskému cárovi. O osudoch Ladislava Gabriša napísal spisovateľ Ján Martiš dva romány Cisársky večný vojak a V službách štyroch cisárov.

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
Zabudli ste heslo
Registrovať

Za obsah zodpovedá
Obec Mojtín

dnes je: 18.9.2018

meniny má: Eugénia

IV. ročník partizánsky guláš

Obec Mojtín srdečne pozýva na IV. ročník Partizánskeho gulášu.

Návrh plánu práce kontrolnej činnosti   na I. polrok 2016 vykonávanej hlavnou kontrolórkou obce Mojtín

Voľby 2018

Výzva na predloženie cenovej ponuky

Geologická úloha - sanácia masívu Smetlička